Skip to content

Stomatologia:   +48 732 928 887

Ortodoncja:  +48 732 887 780

Protetyka Opole

baby-boomer

Zapoznaj się z cennikiem naszych usług protetycznych i skontaktuj się z nami w razie jakichkolwiek pytań:

Wykonujemy następujące zabiegi w ramach protetyki:

  • Protetykę na implantach
  • Protezy całkowite i częściowe
  • Protezy szkieletowe
  • Wkłady koronowe
  • Korony metalowe, porcelanowe i ceramiczne
  • Mosty porcelanowe
  • Licówki kompozytowe i ceramiczne
  • Wkłady z włókna szklanego
  • Mosty z włókna szklanego
  • Szyny relaksacyjne i szyny podnoszące zwarcie
  • Prace złożone (np. protezy na zasuwach)

Czym jest protetyka?

Protetyka to gałąź stomatologii zajmująca się uzupełnianiem ubytków zębowych po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu. W jej obrębie leży także odtwarzanie prawidłowej czynności i budowy całego układu stomatognatycznego, w którego skład wchodzą jama ustna z zębami, mięśnie, nerwy oraz stawy skroniowo-żuchwowe.

Protetyka stomatologiczna zajmuje się również rehabilitacją pacjentów po operacjach, czy to onkologicznych czy plastycznych, za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez – protezy ucha lub oka).

Do odtworzenia ubytków zębowych wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które dobiera się w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta. Dla wielu pacjentów protetyka stomatologiczna to jedyna szansa na odzyskanie nieskazitelnego uśmiechu i odbudowanie dawnej pewności siebie. Nowoczesne metody leczenia stosowane z wykorzystaniem innowacyjnego sprzętu gwarantują wykonanie uzupełnień protetycznych bez bolesnych dolegliwości.

Dlaczego protetyka jest ważna?

Przyczyn utraty jednego lub kilku zębów może być wiele. Problem ten dotyka wielu ludzi bez względu na wiek. Wydawać by się mogło, że z pozoru niegroźna luka w uzębieniu nijak nie wpływa na stan reszty zębów, jednak w praktyce może doprowadzić do niekorzystnych zmian w obrębie jamy ustnej, które mają bezpośredni wpływ na kondycję pozostałych zębów. W przypadku utraty zębów na skutek nieszczęśliwego wypadku lub z konieczności ich usunięcia, najlepszym rozwiązaniem jest leczenie protetyczne, dzięki któremu można odzyskać ładny uśmiech i uniknąć rozwoju różnego rodzaju schorzeń.

Protetyka jako gałąź stomatologii oferuje pomoc pacjentom, którzy wymagają rehabilitacji lub powstaje u nich potrzeba rekonstrukcji uzębienia. Stosowane u nich zabiegi protetyczne mają na celu odtworzenie ubytków, tak aby brak zębów nie przyczyniał się do powstania niekorzystnych zmian w obrębie szczęki. Protetyka stomatologiczna to swego rodzaju rehabilitacja, dzięki której można poprawić wygląd i kondycję uzębienia.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: uzupełnienia ruchome i stałe. Jedne od drugich odróżnia sposób utrzymania w jamie ustnej.

Uzupełnienia stałe są w sposób trwały umocowane na zębach pacjenta, co oznacza, że są albo przyklejone do pozostałych zębów lub implantów, ewentualnie przykręcone do implantów. Należą do nich wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe oraz korony i mosty protetyczne. Pierwsze z nich stosuje się wtedy, gdy odbudowa zęba przy pomocy plomby jest niemożliwa. W przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia korony zęba stosuje się konstrukcję protetyczną w postaci wkładu koronowo-korzeniowego. Korona to taka „czapeczka” osadzana na oszlifowanym zębie. Wyróżnia się korony metalowe licowane porcelaną i pełnoceramiczne. Most pozwala uzupełnić brak jednego lub kilku zębów, osadza się go na stałe na zębach sąsiadujących z luką lub na implantach. Są 2 rodzaje mostów: porcelanowe i pełnoceramiczne. Do uzupełnień stałych zalicza się również licówki, czyli bardzo cienkie listki porcelany, przyklejane do wcześniej przygotowanej przedniej części zęba. Leczenie licówkami ma na celu odbudowę urazowego złamania korony zęba oraz korektę estetyczną przebarwionych zębów.

Drugim rodzajem są uzupełnienia ruchome. Są to konstrukcje, które pacjent jest w stanie samodzielnie wyjąć z jamy ustnej. Należą do niech: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające. Protezy szkieletowe stosuje się w sytuacji, gdy u pacjenta zaobserwowano częściowe braki w uzębieniu, na tyle rozległe, że nie można ich uzupełnić mostami osadzanymi na stałe. Protezy szkieletowe to protezy metalowo-akrylowe. Jeśli chodzi o protezy osiadające, służą do uzupełnienia uzębienia, wtedy gdy brakuje całkowicie zębów (protezy całkowite) lub w przypadku rozległych braków częściowych zębów (protezy częściowe).

Dlaczego protetyka w StomArt?

W naszym gabinecie protetycznym w Opolu świadczymy szeroki zakres usług protetycznych, w tym wykonujemy m.in.: protezy całkowite i częściowe, wkłady koronowe, mosty porcelanowe oraz licówki kompozytowe i ceramiczne. Wszelkie zabiegi, podczas których pacjent mógłby odczuwać dyskomfort, wykonywane są w pełnym znieczuleniu, dzięki czemu nie odczuwa on żadnych dolegliwości. Leczenie protetyczne w StomArt w Opolu pozwoli Ci uzupełnić ubytki zębowe i odzyskać ładny uśmiech.

Gwarantujemy, że wszystkie zabiegi z zakresu protetyki stomatologicznej w Opolu wykonywane są przez wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy dentystów specjalizujących się w leczeniu protetycznym. Każdy z pacjentów jest na bieżąco informowany o przebiegu leczenia, żadna czynność nie jest wykonywana bez jego zgody. Usługi świadczone są w miłej atmosferze z dbałością zarówno o fizyczny, jak i psychiczny komfort pacjenta. Zależy nam, by nasi pacjenci jak najszybciej powrócili do zdrowia i robimy wszystko co w naszej mocy, aby tak właśnie się stało. Protetyka w StomArt w Opolu to stomatologia na miarę XXI wieku.

Najczęściej zadawane pytania w naszym gabinecie protetyki

  • Planując leczenie protetyczne w pierwszej kolejności należy wykonać sanację jamy ustnej, tzn. wyleczyć próchnicę, stan zapalny dziąseł i przyzębia oraz wyleczyć kanałowo wszystkie zęby, które tego wymagają. Ważne jest także, by pacjent nauczył się właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Wyleczenie wszystkich zębów jeszcze zanim dojdzie do leczenia protetycznego jest ważne dlatego, by obecne w jamie ustnej bakterie nie dostały się pod uzupełnienia protetyczne i w przyszłości nie doprowadziły do powstania próchnicy wtórnej.

  • W praktyce nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania uzupełnień protetycznych. Jeśli tylko pacjent został odpowiednio przygotowany do leczenia protetycznego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je przeprowadzić. Dobór rodzaju protezy zależy od konkretnego przypadku: czasem bardziej korzystne będzie zastosowanie protezy ruchomej, innym razem stałej.

  • Tak samo jak w przypadku każdego innego leczenia stomatologicznego, wskazane jest, aby zgłaszać się na wizyty kontrolne do dentysty co najmniej co 6 miesięcy. Czasem może wydawać nam się, że wszystko jest w porządku, a stomatolog mimo wszystko zauważy u nas niepokojące objawy. W przypadku większości schorzeń występujących w obrębie jamy ustnej ważny jest czas. Dostrzeżenie negatywnych zmian pozwala zwalczyć chorobę, zanim jeszcze dojdzie do jej rozwoju.