Skip to content

Stomatologia:   +48 732 928 887

Ortodoncja:  +48 732 887 780

Stomatologia zachowawcza - Opole

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologii zachowawczej z endodoncją w Opolu. Wszystkie zabiegi stomatologiczne są oczywiście wykonywane przez lekarzów dentystów – specjaliści stomatologii zachowawczej.

Zapraszamy do zapoznania się z zagadnieniem stomatologii zachowawczej – poniżej wylistowaliśmy część zabiegów, które odbywają się w naszym opolskim gabinecie, oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

doctor

Zapoznaj się z cennikiem naszych usług protetycznych i skontaktuj się z nami w razie jakichkolwiek pytań:

Oferujemy świadczenia związane z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem już powstałych ubytków próchniczych:

  • Wypełnienia stałe światłoutwardzalne najwyższej jakości z nanotechnologią
  • Wypełnienia stałe wzmocnione ćwiekami z włókna szklanego
  • Wypełnienia czasowe
  • Endodoncja – leczenie kanałowe z użyciem narzędzi ręcznych i maszynowych
  • Leczenie nadwrażliwości zębów
  • Leczenie kieszeni dziąsłowych
  • Szynowanie rozchwianych zębów
  • Odbudowa korony zęba

Czym jest stomatologia zachowawcza z endodoncją?

Stomatologia zachowawcza z endodoncją jest to gałąź stomatologii zajmująca się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych ubytków próchniczych. Jednym z odłamów jest endodoncja, czyli dyscyplina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów.

Endodoncja zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Najczęściej wykorzystywaną i zarazem najskuteczniejszą metodą leczenia w zakresie endodoncji jest leczenie kanałowe.

Dla wielu pacjentów stomatologia zachowawcza jest jedyną formą leczenia bardzo głębokich ubytków próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, czy ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu. Po zakończonym leczeniu pacjent odzyskuje ładny uśmiech i dawną pewność siebie. Innowacyjne metody leczenia stosowane z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu gwarantują przeprowadzenie leczenia zachowawczego bez bolesnych dolegliwości.

W gabinecie stomatologii zachowawczej w Opolu szeroki zakres usług z zakresu profilaktyki próchnicy zębów oraz leczenia ubytków próchniczych świadczą lekarze dentyści specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Dlaczego stomatologia zachowawcza jest ważna?

Profilaktyka i higiena jamy ustnej oraz leczenie zębów jest bardzo ważne dla zdrowia. Bakterie, które gromadzą się w obrębie jamy ustnej mogą powodować próchnicę i wiele innych schorzeń, w tym choroby dziąseł i przyzębia, powodować nieprzyjemny zapach z ust, jak również być przyczyną rozwoju chorób serca, nerek i stawów.

Nieleczona próchnica prowadzi do zakażenia miazgi, co skutkuje rozwojem stanu zapalnego. Stan zapalny w obrębie jamy ustnej cechuje się ostrym, przeszywającym wręcz bólem. Chory sięga po duże ilości środków przeciwbólowych, które przynoszą chwilową ulgę lub w ogóle nie pomagają. Leki przeciwbólowe stanowią duże obciążenie dla wątroby, która w niedługim czasie daje o sobie znać. Pacjent zjawia się u stomatologa, szukając pomocy w walce z bólem. I w tym momencie przeprowadzane jest leczenie kanałowe.

To właśnie sprawa, że leczenie próchnicy jest tak istotne, nie tylko w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, ale przede wszystkim w utrzymaniu zdrowia całego organizmu.

Możliwości leczenia w stomatologii zachowawczej

Najważniejszym zadaniem lekarza dentysty specjalisty z zakresu stomatologii zachowawczej  jest postawienie prawidłowej diagnozy oraz dobranie właściwej metody leczenia powstałych ubytków zębowych. Im szybciej ubytek zostanie wykryty, a choroba próchnicowa będzie mniej zaawansowana, tym przeprowadzony zabieg będzie łatwiejszy do przeprowadzenia.

Podstawową metodą leczenia w stomatologii zachowawczej jest leczenie kanałowe. Wykonuje się je przy pomocy bardzo cienkich narzędzi. W nowoczesnej endodoncji do kontroli efektów leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Lekarz dentysta za pomocą mikroskopu może skontrolować wnętrze komory zęba i kanałów, natomiast endometr daje mu możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego.  Mikroskop i endometr zapewniają niebywałą precyzję działań i pozwalają upewnić się, że kanały zęba są odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone. Podczas leczenia często stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Po przeprowadzeniu wstępnej kwalifikacji kanały wypełniane są za pomocą specjalistycznych materiałów, charakteryzujących się wysoką jakością i trwałością. Obecnie stosowane wypełnienia światłoutwardzalne sprawiają, że odbudowany ząb wygląda niemal identycznie jak naturalny i jest trudny do odróżnienia, dzięki czemu wypełnienie jest prawie niewidoczne w jamie ustne. Jeśli jednak okaże się, że stomatologia zachowawcza z endodoncją jest niewystarczającą pomocą dla chorych zębów, przeprowadzane są zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. 

Utrata zębów może wpływać na stan zdrowia, wygląd i samoocenę pacjenta, dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować sprawy i poszukać pomocy u lekarza stomatologa. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej pozwalają wypełnić puste przestrzenie w jamie ustnej, co umożliwia zachowanie właściwego ustawienia zębów. Wypełnienie ubytków ułatwia utrzymanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej zapobiegających narastaniu płytki nazębnej i związanych z tym kłopotów.

Dlaczego warto leczyć się w gabinecie stomatologicznym StomArt?

W naszym gabinecie stomatologii zachowawczej w Opolu świadczymy szeroki zakres usług związany z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków próchniczych. Specjaliści z zakresu stomatologii dbają o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pacjentów, dlatego leczenie próchnicy wykonywane jest w znieczuleniu, tak aby pacjent nie odczuwał żadnych dolegliwości bólowych, ani dyskomfortu. Leczenie endodontyczne w StomArt w Opolu pozwoli Ci pozbyć się uporczywego bólu i odzyskać ładny uśmiech.

Nasza oferta skierowana jest do pacjentów, którym zależy na zdrowiu jamy ustnej i całego organizmu. Gwarantujemy, że wszystkie zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej w Opolu świadczone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy dentystów, specjalizujących się w leczeniu endodontycznym. Każdy z pacjentów otoczony jest fachową opieką i informowany na bieżąco o przebiegu leczenia. Usługi świadczone są w miłej atmosferze z dbałością zarówno o fizyczny, jak i psychiczny komfort pacjenta. Stomatologia zachowawcza z endodoncją w StomArt w Opolu to stomatologia na miarę Twoich potrzeb.

  • Istnieje kilka rodzajów przeciwwskazań do zastosowania leczenia endodontycznego. Pierwszym z nich są ograniczenia anatomiczne, czyli uniemożliwiający przeprowadzenie leczenia kształt kanałów zęba. Problemem może być też negatywny stan jamy ustnej. Ostatnią kategorią przeciwwskazań są choroby ogólnoustrojowe, w tym choroby serca, nerek, stawów, zaburzenia endokrynologiczne czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia stomatolog przeprowadził z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia.